About rozwarstwienie siatkówki

2. Pneumatyczna retinopeksja. W tej metodzie podobnie jak w poprzedniej otwory siatkówki są zamykane za pomocą kriokoagulacji lub laserokoagulacji. Różnica polega na tym, że click here w retinopeksji zbliżenia oddzielonych warstw uzyskuje się za pomocą pęcherzyka rozprężającego się gazu.

Wnętrze gałki ocznej wypełnia ciało szkliste, które ma konsystencję żelu i przylega do siatkówki. Z wiekiem zaczyna się ono obkurczać i oddzielać od siatkówki, co nazywamy tylnym odłączeniem ciała szklistego. Proces ten może zostać przyspieszony przez uraz oka lub głowy.

Jedynie część siatkówki wyścielająca naczyniówkę jest światłoczuła. Ta wyścielająca ciało rzęskowe i tęczówkę zwana jest częścią ślepą, gdyż jest niewrażliwa na bodźce świetlne.

Warto pamiętać, że w większości przypadków rozwarstwienie siatkówki dotyka osób pomiędzy 40. a 70. rokiem życia, czyli w okresie, gdy następuje fizjologiczne kurczenie się ciała szklistego w gałce ocznej.

Z pewnością są pewne predyspozycje do rodzinnego występowania. Dlatego osoby, u których krewnych – zwłaszcza pierwszego stopnia, stwierdzono rozwarstwienie, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka i powinni poddawać regularnym kontrolom okulistycznym.

Jak wielokrotnie wspominano odwarstwienie siatkówki jest stanem wymagającym szybkiej i fachowej pomocy. Im krótszy odstęp czasu między wystąpieniem pierwszych objawów a zgłoszeniem się do lekarza, tym lepsze rokowanie.

Nieleczone odklejenie się siatkówki może doprowadzić do utraty wzroku miarę publishępowania choroby.

W przypadku przedarć, zwyrodnień i lokalnych odwarstwień siatkówki bardzo skuteczną metodą jest laseroterapia- baraż laserowy. Wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych. Jest krótki i niebolesny, daje ogromną szansę na uratowanie siatkówki przed całkowitym odwarstwieniem.

Bazocyty podwyższone – przyczyny. Co oznacza taki stan? Czym są wybroczyny, jak powstają i jak sobie z nimi radzić? Plamy na języku – przyczyny oraz metody leczenia. Jakie schorzenia przyczyniają się do powstania plam na języku? Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – co robić, gdy się pojawią?

Przyczyną trakcyjnego odklejania się siatkówki jest powstanie błon lub pasm włóknistych w ciele szklistym, które kurcząc się, pociągają siatkówkę.

Glejak wielopostaciowy – objawy, przebieg choroby i rokowanie. Jakie są szanse na przeżycie przy glejaku wielopostaciowym? LDH – jakie są normy badania i co oznacza wysoki poziom? Gronkowiec złocisty i skórny – objawy. Jak można się zarazić? Zapalenie skóry głowy – jak poradzić sobie z jego uciążliwymi objawami? HelloZdrowie

Zwykle występuje u pacjentów z krótkowzrocznością, bezsoczewkowością, w retinopatii wcześniaków, zapaleniach struktur oka. Odklejenie siatkówki oka występuje także na skutek urazów i u osób z zaburzeniami genetycznymi.

Czy istnieją choroby zakaźne związane z hodowlą zwierząt wodnych (takich jak ryby, krewetki czy kraby), którymi może zarazić się człowiek?

Odwarstwienie siatkówki występuje na skutek oddzielenia się jej od błony naczyniowej. Samo rozwarstwienie odnotowuje się na poziomie jednej z warstw siatkówki, którą stanowi nabłonek barwnikowy.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “About rozwarstwienie siatkówki”

Leave a Reply

Gravatar